poniedziałek, 10 września 2012

Drożdżowy poniedziałek

Dziś coś małego na ząb do kawy. Proponuję ciastka drożdżowe w dwóch wersjach aczkolwiek różnica pojawia się dopiero przy formowaniu gotowego ciasta- skład i wykonanie takie samo.

Rogaliki drożdżowe z czekoladą/ Bułeczki z dżemem 

- 0,5 kg mąki pszennej + 3 łyżki
- pół kostki drożdży
- 1 jajko
- 6 łyżek cukru
- 4 łyżki stopionego , przestudzonego masła
- szklanka mleka o temp. pokojowej lub lekko ciepłego
- szczypta soli.
- czekolada/dżem

Drożdże rozkruszamy do miski, wlewamy mleko, wsypujemy 3 łyżki cukru i 3 łyżki mąki. Dokładnie mieszamy i odstawiamy nasz zaczyn ( prosty prawda:) ) w ciepłe miejsce na 15 min do wyrośnięcia. Kiedy nasz zaczyn podwoi mniej więcej swoją objętość dolewamy masło, wrzucamy jajko, resztę cukru i mąki i wyrabiamy do momentu aż ciasto będzie odstawać od ręki. Ciasto drożdżowe potrzebuje dużo powietrza i dużo ciepła, żeby pięknie rosło, także nie żałujmy naszych rąk do wyrabiania. Wyrobione ciasto oprószamy mąką i dostawiamy znów do wyrośnięcia na jakąś godzinkę. Ważne , żeby odstawić ciasto w ciepłe miejsce i przykryć najlepiej bawełnianą ściereczką ale zwykła czysta ścierka kuchenna tez się nada. Po godzince znów delikatnie wyrabiamy ciasto ale tylko chwilę, żeby drożdże znów poczuły ciepło i formujemy z nich albo rogale ( ciasto wałkujemy w koło i wykrawamy trójkąty , gdzie na każdy szeroki koniec układamy kosteczkę czekolady i rolujemy zawijając końce) albo bułeczki ( formujemy kulkę a do środka nakładamy odrobinę dżemu)
Ja zawsze smaruje gotowe wyroby jajkiem , żeby był połysk ale to nie jest warunek konieczny. Wkładamy nasze produkty do pieca rozgrzanego na 180C i pieczemy ok 20-25 min. Bułeczek i rogalików wychodzi około 15 z podanego przepisu. 

Bułeczki na zdjęciach dla porównania są bez jajka( dla połysku) rogale są z jajkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz