niedziela, 14 grudnia 2014

Świąteczny śmietanowiec

Oto propozycja jak najbardziej w temacie i kolorystyce zbliżających się Świąt ale skierowana głównie dla naszych milusińskich. Jest zdrowa, kolorowa i pyszna co potwierdza mój własny krytyk kulinarny lat prawie 4 :D Polecam na wykonanie tego ciasta/deseru bo nie wymaga wiele pracy a jest alternatywą dla ciężkich makowców i innych kremowych ciast, których na pewno nie zabraknie na świątecznych stołach.

Świąteczny śmietanowiec

- 500ml śmietany 30%
- 2 galaretki - czerwona i zielona + woda do ich rozpuszczenia ( ok.350ml na jedną)
- 3 łyżki żelatyny
-  400 g truskawek ( mrożonych)
- 1 laska wanilii lub
- 150 g cukru

Śmietanę wlewamy do rondelka, dosypujemy cukier i zaczynamy gotować. Laskę wanilii kroimy na pół , wydrążamy pestki i wrzucamy do śmietany - pozostałość również wrzucamy do płynu dla zwiększenia smaku i aromatu. Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia . Dodajemy żelatynę i szybciutko i energicznie mieszamy , żeby nie powstały grudki. Studzimy i dzielimy na pół. Jedną połówkę wlewamy do formy i wkładamy do lodówki, Jak będzie zastygać dodajemy truskawki i zalewamy galaretką czerwoną. Kiedy będzie zastygać dodajemy drugą połowę masy śmietanowej - znów odkładamy do zastygnięcia a na koniec zalewamy zieloną galaretką,
Żeby sobie ułatwić możemy formę, w której będziemy przygotowywać ciasto wyłożyć folią spożywczą - potem bardzo łatwo można wyjąć je z formy :)

3 komentarze: