czwartek, 27 marca 2014

Szynka ze szpinakiem

Miało być coś innego ale niestety mąż kupił za mało mięsa. Powstało więc takie danie i powiem Wam, że farsz wyszedł tak smaczny , że prawie cały zjadłam :D Muszę częściej robić takie zestawienia...a tymczasem zapraszam na pyszną szyneczkę nadziewaną, ziemniakami, szpinakiem i suszonymi pomidorkami.

Szynka ze szpinakiem

- ok.1 kg szynki wieprzowej
- 100g ugotowanych ziemniaków ( mogą być z poprzedniego dnia)
- 4 całe suszone pomidory
- 2- 3 ząbki czosnku
- 200g świeżego szpinaku
- 1 solidna łyżka masła
- sól, pieprz, dużo gałki muszkatołowej
- 2 łyżki oleju aromatyzowanego pomidorami suszonymi


Na patelni rozgrzewamy masło. SZpinak myjemy drzemy na kawałki ale nie za duże i wrzucamy na rozgrzane masełko. Dodajemy przeciśnięte przez praskę ziemniaki i pokrojone w paseczki pomidroki. Wszystko podsmażamy chwilę po czym dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, sol, pieprz i dużą ilość gałki muszkatołowej i znów chwilę podsmażamy. PO czym odrobinę studzimy
Mięso myjemy , osuszamy i wzdłuż mięsa robimy 3 głębokie nacięcia.  Oprószamy solą i pieprzem całość po czym wkładamy do środka farsz i zawiązujemy dokładnie sznurkiem tworząc zgrabną pieczeń.
Piekarnik rozgrzewamy do 170C ( termoobieg). Na patelni rozgrzewamy olej  i na bardzo gorący wrzucamy szynkę i dokładnie ją obsmażamy po czym przekładamy do naczynia żaroodpornego, polewamy tłuszczem, który został na patelni i przykrywamy folią aluminiową. Wkładamy do piekarnika na ok.50 min po czym zdejmujemy folię i dopiekamy na złoty kolor jeszcze około 15-20 min.





wtorek, 25 marca 2014

Słodka zapiekanka z owocami goi

Tym razem zapiekanka bardzo na słodko. Pyszne kopytka twarogowe z dużą ilością truskawek, jabłuszkiem , owocami goi no i odrobiną gorzkiej czekolady. Zapraszam wszystkich łasuchów :)

Słodka zapiekanka z owocami goi

- 2 kostki twarogu
- 1 jajko
- 50 g cukru pudru
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego typu greckiego
- około pół szklanki mąki pszennej
- 400 g mrożonych truskawek
- 1 jabłko
- 10-20 g suszonych owoców goi
- garść brązowego cukru
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
- 50 g ( pół tabliczki) czekolady gorzkiej


Twaróg rozdrabniamy widelcem, dodajemy jajko, jogurt , cukier puder i mąkę i wyrabiamy gładkie ciasto. Dzielimy je na 4 części i każdą rolujemy na długi wałek. Odcinamy ok 2 cm kawałeczki.Wszystko gotujemy w osolonej wodzie około 3-4 min od wypłynięcia.
Formę żaroodporną smarujemy masłem. Układamy w niej kopytka, Na wierzchu układamy zamrożone truskawki, oraz pokrojone w plasterki jabłuszko. ( ja dodałam ze skórką, żeby więcej witamin zachować) oraz owoce goi. Całość posypujemy brązowym cukrem i mąką kukurydzianą żeby związać sok. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C ( piekarnik góra-dół) na około 15-20 min.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i polewamy nią wystudzoną trochę zapiekankę.
Ja podałam ją z jogurtem naturalnym - wydaje mi się , że to rewelacyjne połączenie:)




sobota, 22 marca 2014

Sałatka jarzynowa

No i znów dziś tradycyjny przepis - sałatka jarzynowa. Co dom to inny na nią przepis . Ja przykładowo daję zawsze odrobinę musztardy do niej i mieszam majonez z jogurtem żeby było "lżej".

Sałatka jarzynowa

- 2 marchewki
- pół średniego korzenia selera
- 1 duża pietruszka w korzeniu
- 1 średnie kwaskowe jabłko
- puszka kukurydzy
- 3-4 ogórki kiszone
- 3 średnie ziemniaki
- 4 ugotowane jajka na twardo
- majonez, jogurt naturalny, musztarda, sól, pieprz do smaku

Marchew, pietruszkę, ziemniaki i seler gotujemy do miękkości. Trzeba uważać, żeby nie rozgotować. Następnie kroimy w bardzo drobną kosteczkę. Jabłko obieramy, pozbawiamy gniazda nasiennego i też kroimy w kosteczkę. To samo robimy z jajkami i ogórkami. Kukurydzę odsączamy i dorzucamy do reszty. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, dodajemy majonez w proporcji 1:1 z jogurtem naturalnym. sól, pieprz i musztardę do smaku. Odstawiamy na pół godziny do lodówki i jemy.




czwartek, 20 marca 2014

Grochówka z pomidorami, czosnkiem i wędzonką

Grochówka powinna być treściwa. Tym razem wyszła mi naprawdę pyszna. Dodatek pomidorów i czosnku daje niezwykle bogaty smak a wędzonka....hmmm.... tego trzeba sprobować.

Grochówka z pomidorami, czosnkiem i wędzonką

- 500g grochu łuskanego
- 6-7 dużych ziemniaków
- kości wędzone
- 2 marchewki
- 1 duża pietruszka
- kawałek selera w korzeniu
- por,
- 3 ząbki czosnku
- 1 puszka 450g pomidorów krojonych
- 25 dkg wędzonego boczku
- 1 duża podwędzana kiełbasa
- liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz, duża ilość majeranku, gałka muszkatołowa


Groch parę razy płuczemy. Kości wkładamy do garnka, dodajemy obrane marchewkę, pietruszkę, seler i zalewamy wodą. Zaczynamy gotować bulion z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego. Kiedy warzywa będą miękkie wyjmujemy je, marchew tniemy w plasterki i odkładamy a do garnka wrzucamy groch i zaczynamy gotowanie. Na patelni podsmażamy pocięty w kawałeczki boczek. Musimy wytopić tłuszcz.  Kiedy groch będzie na wpół miękki dodajemy czosnek, pokrojone w kostki ziemniaki, pokrojoną w kostkę kiełbasę i pomidory z zalewą. Kiedy warzywa zmiękną dodajemy marchewkę i przyprawy.




środa, 19 marca 2014

Żurek staropolski

Żurek -pyszna zupka, lekko kwaskowa - tym razem skorzystałam z dodatkowej "kwasowości" i dodałam jak mówi pewien stary przepis na żurek kwasu z ogórków kiszonych - jak ktoś nie próbował to polecam bo wyjątkowo smaczny wychodzi - troszkę inny od tradycyjnego ale nowych smaków należy próbować :)

Żurek staropolski

- 1l rosołu
- szklanka zakwasu żytniego
- pół szklanki kwasu z ogórków kiszonych
- 7 dużych ziemniaków
- 50 ml śmietany
 - 1 łyżka mąki
- 3 białe kiełbasy
- 2 łyżeczki chrzanu
- sól, pieprz, dużo majeranku
- jajka na twardo
- 1 -2 ząbki czosnku
- 2 marchewki


Do rosołu wrzucamy pokrojoną kiełbasę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zaczynamy gotować. Do gorącego wrzucamy pokrojone w kostki ziemniaki i marchewkę.  Wyjmujemy kiełbasę i kroimy ją w plastry. Kiedy ziemniaki i marchewka będą miękkie dodajemy oba zakwasy, chwilę gotujemy a następnie dodajemy śmietanę wymieszaną z mąką, i przyprawy. Podajemy z ugotowanym i pokrojonym jajkiem i kiełbaską.



poniedziałek, 17 marca 2014

Biszkopty

Moje dziecko bardzo lubi biszkopty - niestety te ze sklepu są bardzo nafaszerowane chemią dlatego ja czasem robię mu domowe.

Biszkopty:

- 3 jajka
- pół szklanki mąki pszennej
- 4 łyżki cukru

Żółtka oddzielamy od białek . Białka ubijamy na sztywno z cukrem a potem dodajemy powolutku po żółtku - nie używamy wtedy miksera tylko łyżki. Bardzo delikatnie mieszamy a na koniec po łyżce przesianej mąki. Blachę dużą prostokatną wykładamy papierem do pieczenia a następnie za pomocą łyżek nakładamy ciasto na papier tworząc kółka- dobrze jest zostawić taką małą góreczkę na środku . Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 C ( piekarnik góra-dół) i pieczemy do zbrązowienia ok.9 min.




sobota, 15 marca 2014

Babeczki cytrynowe

Ulubioną babką mojego męża jest babka cytrynowa ja jednak wolę babeczki cytrynowe więc tym razem stanęło na moim i zamiast babki były babeczki. Zapewniam Was, że są pyszne, delikatne i nie potrzebują dodatkowej posypki ale jeśli ktoś lubi to oczywiście lukier cytrynowy będzie idealnym dodatkiem:)

Babeczki cytrynowe ( 12 sztuk)

- 2 jajka
- 250 g mąki pszennej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 150 g cukru pudru
- szczypta soli
-  sok i skórka z połowy cytryny
- 60 ml oleju
-  100ml mleka

Jajka ubijamy z cukrem. Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli i dodajemy do jajek. Następnie dodajemy olej, mleko a na koniec sok i skórkę cytrynową. Papilotki napełniamy do połowy wysokości ciastem i pieczemy w 180C ( piekarnik góra-dół) około 30 min.





piątek, 14 marca 2014

Jabłecznik pod różową chmurką

Ostatnio jestem bardzo zabiegana i mam mało czasu na kulinarne wyżycie się ale już nadrabiam zaległości. Pierwszy przepis na tapecie to ulubiony jabłecznik mojego teścia - pod różową chmurką. Robi się go wbrew pozorom szybciutko a jest bardzo smaczny . Zapraszam:)

Jabłecznik pod różową chmurką:

- 300 g mąki pszennej typ 650
- 250g masła/margaryny
- 100g cukru pudru
- 5 jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 kg jabłek
- pół szklanki cukru
- cynamon do smaku
- kisiel ( czerwony - u mnie malinowy)

Mąkę łączymy z zimnym masłem, proszkiem do pieczenia, żółtkami i cukrem pudrem. Wyrabiamy z tego elastyczne ciasto, które dzielimy następnie na dwie części.  Jedną zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki lub zamrażarki a drugą wykładamy na dużą , prostokątną blachę ( u mnie ok 36x24cm) wcześniej wysmarowaną tłuszczem.
Jabłka ścieramy na tarce o dużych oczkach, i podprażamy na patelni z odrobiną cukru i cynamonu a następnie kiedy masa , a właściwie mus będzie zwięzły wykładamy na ciasto.  Białka jajek ubijamy na sztywno , pod koniec ubijania dodajemy cukier zwykły i delikatnie kisiel. Tak przygotowaną masę wykładamy na jabłka. Pozostałe ciasto ścieramy na tarce i posypujemy wierzch ciasta. Wszystko pieczemy w temp. 180C ( piekarnik góra - dół) ok. 40 min .




Przepis dodaję do akcji : Akcja Szarlotki oraz : Ciasta przekładańce

wtorek, 11 marca 2014

Babka marmurkowa

Pyszna babka- moje ulubiona, której nie może zabraknąć na moim świątecznym stole. Przyznam otwarcie też, że bardzo często robię ją także na weekendy. Niestety znika tak szybko, że nigdy nie miałam okazji zrobić fotki ;) Tym razem jednak przetrzymałam troszkę rodzinę i zdążyłam.

Babka marmurkowa

- 6 jajek
- 1,3 szklanki cukru
- 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej + 2 łyżki
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki oleju
- 3/4 szklanki wody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao

Jajka ubijamy z cukrem na gładką masę. Mąki wraz z proszkiem przesiewamy i dodajemy do jajek. Na koniec dodajemy olej i wodę i dokładnie miksujemy. Ciasto dzielimy na dwie części. Do jednej dodajemy zwykłą mąkę a do drugiej dodajemy kakao. Formę z kominem u mnie 24cm natłuszczamy i posypujemy bułką tartą. Wlewamy do niej oba rodzaje ciasta i za pomocą patyczka lub łyżki mieszamy. Pieczemy w temp.170C ( piekarnik góra - dół) ok.50min.
Po upieczeniu i wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem - to w zupełności wystarczy moim zdaniem.




poniedziałek, 10 marca 2014

Biała kiełbasa pieczona z cydrem

Biała kiełbasa nieodłącznie kojarzy mi się ze świętami wielkanocnymi. Jest tradycyjnym elementem  menu świątecznego stołu w mojej rodzinie - jestem ciekawa jak jest u Was? Jak jest mało czasu to jemy ją zwyczajnie ugotowaną w towarzystwie bigosu- czasem jednak - jak jest więcej czasu wymyślam nowe sposoby jej podania - dziś podlana cydrem, z jabłuszkiem, cebulą i porem z dużą ilością majeranku. Zapraszam:)

Biała kiełbasa pieczona z cydrem

- 4 białe parzone kiełbasy
- 1 soczyste, kwaskowe jabłko
- 150 ml cydru
- 1 biała część pora
- 1 duża biała cebula
- sól. pieprz - spora ilość majeranku

Kiełbasę nacinamy delikatnie po obu stronach. Jabłko myjemy, wydrążamy gniazdo nasienne i kroimy w plasterki. Pora kroimy w cienkie plasterki i to samo czynimy z cebulą. Warzywa układamy na dnie  naczynia żaroodpornego lub blaszki. Na wierzch układamy kiełbasę. Polewamy ja połową potrzebnego cydru i posypujemy obficie majerankiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C ( piekarnik góra-dół) i pieczemy dobre pół godziny. W połowie czasu pieczenia kiełbasę polewamy drugą połową cydru.


sobota, 8 marca 2014

W-zetka

Dziś z okazji Dnia Kobiet - dla wszystkich pań i pamiętających o nich panach  pyszna w-zetka według mojego pomysłu. Może daleko jej do oryginału ale jest pyszna, delikatna i smakuje moim łasuchom. Zapraszam serdecznie:)

W-zetka

Biszkopt
- 4 jajka
- 5 łyżek cukru
- 2 łyzki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki tortowej
-1 łyżka ( z górką) kakao
- 1 łyżeczka płaska proszku do pieczenia
Poncz:
Herbata z cukrem z odrobiną aromatyzowanego alkoholu
Krem:
- 1bita śmietana w proszku
- 250 ml zimnego mleka
- 1 śmietanfix
Polewa
- 50 g masła
- 50 ml wody
- 2łyżki kakao
- 50g cukru pudru

Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je z cukrem na sztywną pianę. Powoli dodajemy po żółtku i delikatnie mieszamy. Do tego dodajemy po łyżce przesianych mąk z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy. Na koniec dodajemy kakao i znów delikatnie mieszamy. Wlewamy do formy 25x30cm , gdzie spód wyłożony jest papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160C ( góra - dół) i pieczemy 10 min po czym zwiększamy do temp.170C ( góra -dół) i pieczemy ok. 25min. Kiedy biszkopt będzie odchodził od brzegów formy wyłączamy ogień i wyjmujemy go z pieca. Jeszcze gorący przekładamy na czystą ściereczkę i zostawiamy do ostudzenia.
Po ostudzeniu kroimy na dwie części, gdzie każdą nasączamy ponczem.
Śmietanę ubijamy z mlekiem i śmietanfixem i układamy na jednej części biszkoptu i przykrywamy drugą częścią. Delikatnie ugniatamy.
Z podanych składników na polewę poprzez połączenie ich i zagotowanie przygotowujemy płynną masę, którą po przestudzeniu pokrywamy górną część biszkoptu.




Przepis dodaję do akcji : Ciasta przekładańce

piątek, 7 marca 2014

Sałatka z łososiem ,paprykami i chrzanem

Dostałam ostatnio do przetestowania parę produktów z firmy Graal w tym m.in łososia.  Wykorzystałam go do stworzenia pysznej sałatki z ryżem i paprykami i dużą ilością chrzanu. Czyli wszystkie moje ulubione smaki połączyłam w jedno powstała niesamowicie smaczna sałatka, którą na spokojnie mogę każdemu polecić.

Sałatka z łososiem, paprykami i chrzanem

- 100g ugotowanego  ryżu
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 1 papryka żółta
- 1 papryka czerwona
- 120 g łososia w sosie własnym( może być też ugotowany lub upieczony)
- 3 łyżeczki chrzanu
- 3 łyżeczki musztardy
- majonez
- sól, pieprz do smaku

Jajka tniemy w drobną kosteczkę. To samo robimy z paprykami. Łososia rozdrabniamy. Wszystkie składniki łączymy razem i doprawiamy do smaku.



czwartek, 6 marca 2014

Pulpeciki z indyka z suszonymi pomidorami

Dziś coś ciekawego ale pysznego na obiad. Zrobiłam je kiedyś z braku czasu i zostały już w moim tzw
" ekspresowym" menu. Kiedy muszę zrobić coś szybko, smacznie i wiedzieć, że na pewno się uda - robię te pulpeciki a jedynie zmieniam sosy. Tym razem do pulpecików dodałam bardzo ciekawe pomidory suszone w kostce z firmy Skworcu . Zapraszam na wersję z sosem pomidorowym:)

Pulpeciki z indyka z suszonymi pomidorami w sosie pomidorowym

- 500 g mięsa mielonego z indyka
- 25 g suszonych pomidorów w kostce ( Skworcu )
- 1 jajko
- łyżka ziół prowansalskich
- 50g płatków owsianych ( nie błyskawicznych)
- sól, pieprz, natka pietruszki do smaku
- ew. bułka tarta
- olej do smażenia

Mięso wkładamy do miski. Płatki owsiane miksujemy na gładką mąkę i dodajemy do mięsa, Dodajemy resztę składników i dokładnie mieszamy. Formujemy małe pulpeciki, które obsmażamy na rozgrzanym oleju, po czym zdejmujemy z ognia.

Sos pomidorowy
- mały przecier pomidorowy
- puszka pomidorów lub 2 duże starte
- 2 ząbki duże czosnku
- mleka tak oko :) ok. 100 ml.
- łyżka masła
- ulubione zioła, sol, pieprz;

 Na patelni rozpuszczamy masło, kiedy będzie gorące wrzucamy przecier pomidorowy na to wlewamy mleko, można oczywiście więcej to zależy jak pomidorowy lubicie sos. Następnie czekamy parę chwil aż brzegi sosu będą się robić brązowe. Wtedy dodajemy czosnek, pomidory, sól, pieprz, w moim przypadku bazylia i czasem szczypiorek i chwilę jeszcze smażymy. Kiedy zioła i czosnek oddadzą co mają najlepsze do sosu wrzucamy pulpeciki, przykrywamy pokrywką i dusimy do miękkości.





wtorek, 4 marca 2014

Placuszki maślankowe

Coś specjalnego na ostatki - pyszne, maślankowe placuszki stworzone specjalnie  na dni takie jak dzisiejszy - ostatkowy.

Placuszki maślankowe

- 400ml maślanki
- 300g mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-  2 łyżki cukru
- szczypta soli
- 2 łyżki rozpuszczonego masła
- ew. mleko do rozrzedzenia
-  masło do smażenia ( ew. olej)

Wszystkie składniki łączymy ze sobą dokładnie mieszając- tak aby nie było grudek. Odstawiamy na 10-15 min tak aby ciasto "odpoczęło". Smażymy na rozgrzanym maśle małe placuszki na zloty kolor z każdej strony. Po usmażeniu możemy posypać cukrem pudrem.