wtorek, 30 kwietnia 2013

Bułeczki caprese

Bułeczki są szybkie i smaczne :) Można je zamrozić a potem odmrozić w mikrofali i smakuja jak prosto z pieca :) Zapraszam:)


Bułeczki caprese

- pół kostki drożdży
- 250 g mąki pszennej + trochę do podsypania
- 250g mąki pełnoziarnistej typ 2000
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 jajko
- 1 łyżka cukru
- pomidorki koktajlowe
- ser mozarella
- oliwa
- ulubione zioła
- 2 łyżki stopionego i schłodzonego masła


Drożdże kruszymy , zasypujemy cukrem i łyżką dowolnej mąki, zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 15 minut. Po tym czasie dodajemy masło, jajko i resztę mąki- wszystko dokładnie mieszamy do momentu powstania elastycznego ciasta. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na mniej więcej godzinę do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy dość grubo i wycinamy szklanka koła - jak do pierogów, W środku koła robimy wgłębienie i  wkładamy tam pomidorka koktajlowego, kawałek mozarelli  i posypujemy ulubionymi ziołami. Dokładnie zamykamy - jak pączka i odkładamy na blachę wyłożoną papierem. Te czynności powtarzamy do momentu skończenia się ciasta. Bułeczki posypujemy ziołami polewamy odrobiną oliwy i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180c ( przy termoobiegu) i pieczemy ok 20min.

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Białe myszki z nutellą

Tym razem zrobiłam dla synka deserek - białe myszki z nutellą . Kruche ciasteczka z nutellą na wierzchu biała czekolada plastyczna - przepis na czekoladę plastyczną znajdziecie tutaj. Uszka z płatków migdałowych ;)

Białe myszki z nutellą

- 250 g mąki
- 1 margaryna Kasia
- 100g cukru pudru
- 2 jajka
- nutella
- biała plastyczna czekolada
- płatki migdałowe
-  jadalne srebrne perełki

Z mąki, jajek, margaryny i 100 g cukru pudru zagniatamy kruche ciasto. Ma być elastyczne i ładnie odchodzić od ręki. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy rozwałkowujemy ale ciasto ma być dość grube i wykrawamy koła- jak do pierogów. Na środek koła nakładamy łyżeczką trochę nutelli zawijamy jak pierożek i formujemy kształt myszki. Tak samo postępujemy z resztą aż do momentu kiedy skończy się ciasto. Uformowane myszki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na ok 15 - 20 min do piekarnika nagrzanego do 180C ( przy termoobiegu ). Jak myszki się upieką nakładamy na nie białą czekoladę plastyczną- z niej też robimy nosek i ogonek. Z płatek migdałowych robimy uszka, z perełek oczka i podajemy :)
Przepis dodaję do akcji :

Zraziki z karkówki z niespodzianką

Mój mąż uwielbia karkówkę wiec siłą rzeczy ta dość często gości na naszym stole. Dziś postanowiłam zrobić zraziki . W środku znajdziecie kabanosa, papryke i pyszny serek. Polecam i zapraszam.

Zraziki z karkówki z niespodzianką

- 4 plastry karkówki
- 4 plastry żółtego sera
- pół czerwonej papryki
- 2 kabanosy
- do panierki - jajko, bułka tarta, mąka
- sól, pieprz do smaku
- olej do smażenia

Kotlety z karkówki myjemy, osuszamy, rozbijamy, oprószamy solą i pieprzem. Na każdy kładziemy po plasterku sera , połówce kabanosa i po kawałku papryki. Wszystko zawijamy w zrazik - można sobie pomóc wykałaczkami. Panierujemy najpierw w mące potem w roztrzepanym jajku a następnie w bułce tartej. Smażymy na złoty kolor.

niedziela, 28 kwietnia 2013

Czekolada plastyczna

Zawsze myślałam, że zabawa z czekoladą jest trudna i wymaga jakiś specjalistycznych zdolności . Okazało się jednak, że to tylko były moje obawy. Na portalu Przyślij Przepis od użytkowniczki Edytyha dostałam fantastyczny pomysł na czekoladę plastyczną. Jest tania, dość szybko się ją robi i ma długi okres do spożycia:) Polecam :)

Czekolada plastyczna :

- 100 g czekolady - u mnie mleczna
- 3/4 łyżki płynnego miodu

Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej . Kiedy się rozpuści wlewamy miód i szybciutko i energicznie mieszamy. Całość wylewamy na przygotowany wcześniej papier do pieczenia, rozsmarowujemy i odstawiamy do całkowitego przestygnięcia. Potem tylko ugniatamy jak plastelinę i już :)

Drożdżowe ślimaczki z nutellą

Bardzo lubię nutellę a jeszcze bardziej jak wiecie lubię ciasto drożdżowe. Niesamowite jest to ile rzeczy można z niego wyczarować. Wymaga trochę pracy ale efekty są fantastyczne. Dziekuję panu Bogu za drożdże :) Połączyłam więc moje dwa ulubione smaki w jedno i powstały ślimaczki drożdżowe z nutellą. Zapomniałabym dodać, że ta wersja jest bez użycia jajek - i tak są pyszne :)


Ślimaczki drożdżowe z nutellą

 - pół kostki drożdży
- pół kilo mąki + trochę do posypania
- 50ml śmietany kremówki
- 5 dkg masła  lub margaryny - roztopionego i ostudzonego
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 10 łyżek cukru
- nutella


Drożdże rozkruszmy w misce dodajemy 2 łyżki cukru, jedną łyżkę mąki i szklankę ciepłego mleka i mieszamy do rozpuszczenia drożdży. Tak przygotowany zaczyn odstawiamy do wyrośnięcia na około 15 min. Po tym czasie dodajemy resztę cukru, masło, śmietankę i resztę mąki i wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Wyrabiać należy tak długo aż będzie widać pęcherzyki powietrza. Podsypujemy trochę mąką miskę , układamy na niej ciasto, przykrywamy ściereczka i odstawiamy na ok. godzinkę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po tym czasie dzielimy ciasto na dwie części i każdą rozwałkowujemy dość cienko w kształt prostokątu. Jeden prostokąt smarujemy nutella i przykrywamy drugim.  Wycinamy teraz podłużne paski-szerokości ok 1,5 cm i zwijamy je  i formujemy ślimaczki. Układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i jesli ktoś chce może wszystko posmarować rozmąconym jajkiem ale to nie jest konieczne. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C ( z termoobiegiem - bez termoobiegu 200) na jakieś 10-15 min.

Przepis dodaję do akcji :

sobota, 27 kwietnia 2013

Sałatka z grillowanym kurczakiem i bakłażanem

Zbliża się weekend majowy . Dla mnie równa się on rozpoczęciem sezonu grillowego. Uwielbiam potrawy z grilla. Są lekkie , zdrowe - jesli oczywiście odpowiednio rozpalimy grilla i damy odpowiednie składniki ;) i niskokaloryczne. Moja propozycja na dziś to sałatka z makaronem, grillowanym kurczakiem  oraz bakłażanem.

Sałatka z grillowanym kurczakiem i bakłażanem:

- 1 opakowanie świderek 250g np tak jak u mnie Międzybrodzkiego
- 2 bakłażany
- opakowanie pomidorków koktajlowych
- pęczek rzodkiewek

- 3 pojedyncze filety z kurczaka
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka suszonej papryki słodkiej
- 1 łyżeczka curry
- sól, pieprz, ulubione zioła ( u mnie oregano, koperek, pietruszka )

Filety z kurczaka myjemy, osuszamy i przecinamy wzdłuż na pół. Smarujemy oliwą, oprószamy solą, pieprzem, papryka i curry. Odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej 2 godziny. Bakłażana kroimy w plastry ok1-2cm i obficie solimy. Odstawiamy na około 20 min. Kiedy wypuszczą już całą wodę myjemy je osuszamy i grillujemy. Tak samo kurczaka. Makaron gotujemy według opisu na opakowaniu.  Po odcedzeniu łączymy z kurczakiem, bakłażanem, pokrojonymi w plastry rzodkiewkami i w ćwiartki pomidorkami. Całość mieszamy. Nie potrzeba żadnego tłuszczu dodatkowego , no chyba , że macie takie życzenie. Doprawiamy do smaku solą , pieprzem, posypujemy posiekanymi ziołami. Ja dodałam jeszcze parę listków małych mięty- dodało to całej potrawie smaczku :)

Przepis dodaję do akcji : oraz

piątek, 26 kwietnia 2013

Łosoś duszony z warzywami z nutką szafranu

Zachciało mi się łososia. Niestety mieli tylko mały kawałek więc musiałam coś wymyślić. Danie jest super smaczne, delikatne no i zdrowe :) Zapraszam

Łosoś duszony z warzywami z nutką szafranu

- 200g filetu z łososia
- 1 duża papryka
- 6 pomidorków koktajlowych
- 1 cukinia
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka suszonego imbiru
- szczypta szafranu
- sól, pieprz
- 1 łyżka oleju

Łososia kroimy na kawałeczki. Cukinię obieramy i kroimy w kosteczkę. Paprykę w paseczki a cebulkę jak chcemy - u mnie kosteczka. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni i na gorący wrzucamy cukinię i paprykę. Chwilę smażymy , dodajemy cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę a za moment łososia. Zakrywamy patelnię pokrywką i dusimy przez około 10-15min. Pomidorki kroimy na ćwiartki i wrzucamy do reszty . Znów dusimy około 10min i dodajemy przyprawy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.


Przepis dodaję do akcji :

czwartek, 25 kwietnia 2013

Karkówka duszona w cebuli i papryce

Przepis wymyśliłam sama , gdy potrzebowałam szybkiego obiadu. Wymaga nie wiele pracy a smakuje wybornie :) Polecam:)

Karkówka duszona w cebuli i papryce

- 4 plastry karkówki
- 4 cebule średniej wielkości
- 1 papryka czerwona
- masło , ew. olej do smażenia
- sól, pieprz, odrobina curry, odrobina suszonej czerwonej papryki słodkiej lub ostrej


Karkówkę myjemy, osuszamy i kroimy w kawałeczki. Oprószamy je solą, pieprzem, curry i suszoną papryką. Odstawiamy na minimum godzinę do lodówki. Cebule obieramy i kroimy w piórka. Szklimy na maśle lub oleju. Odstawiamy. Karkówkę po wyjęciu z lodówki wrzucamy na patelnię z 1 łyżką tłuszczu i smażymy na zloty kolor. Paprykę kroimy w paseczki i smażymy razem z karkówką. Kiedy mięso będzie już obsmażone kładziemy na nim cebulę , jakbyśmy chcieli je przykryć , ew, dolewamy odrobinę wody i nakrywamy pokrywkę. Dusimy do miękkości mięsa. Posypujemy natką pietruszki lub gałązkami tymianku.

wtorek, 23 kwietnia 2013

Leniwiec z bananem i imbirem

Ostatnio żyję w ciągłym biegu dlatego staram się aby moje potrawy były niemalże błyskawiczne i nie wymagały ode mnie zbyt dużego poświęcenia uwagi. To ciasto właśnie takie jest - szybkie i bardzo smaczne:)


Leniwiec z bananem i imbirem

- 4 jabłka
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki oleju
- 2 łyżeczki cynamonu
- 3 łyżki kakao
- 1 łyżeczka imbiru
- 1 banan
- 3 jajka

Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę. Banana obieramy i kroimy w plasterki - dorzucamy do jabłka. Teraz po kolei wsypujemy lub wlewamy wszystkie składniki - bez mieszania , po kolei jeden na drugi. Zostawiamy na pół godziny . Po upływie tego czasu mieszamy wszystko łyżką  aż składniki się w miarę połączą i wlewamy do małej prostokątnej lub okrągłej formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170C na około 50min.

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

"Herbaciane" ciasteczka

Dzień dobry :) U mnie znów dzień przywitał się pięknym słońcem. Proponuję na dzień dobry ciasteczka "herbaciane" :) Do porannej herbatki tym razem :)


"Herbaciane" ciasteczka

- 250 g mąki
- 1 margaryna Kasia
- 100g cukru pudru
- 2 jajka
- tabliczka ciemnej czekolady


Z mąki, jajek, margaryny i 100 g cukru pudru zagniatamy kruche ciasto. Ma być elastyczne i ładnie odchodzić od ręki. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy rozwałkowujemy i wykrawamy prostokąty. W każdym prostokącie w jednym z węższych krawędzi ścinamy boki a w środku słomką robimy dziurkę. Tak przygotowane ciastka ukladamy na blasze wyłożonej  papierem do pieczenia. Wstawiany do nagrzanego piekarnika do temp 180C ( bez termoobiegu 200 ) i pieczemy 10-15 min. Odstawiamy do wystudzenia. Czekoladę kruszymy i roztapiamy w kąpieli wodnej. Smarujemy nią kawałki ciastek :)

niedziela, 21 kwietnia 2013

Słoneczne tartalerki

Witam Was w tę piękną niedzielę - u mnie mnóstwo słońca ale dość chłodno. Zaprosiłam tez dziś słoneczko do kuchni i upiekłam słoneczne tartalerki - nadziane pysznym jogurtem naturalnym i owocami - smacznie i zdrowo :) Zapraszam :

Słoneczne tartalerki :
 
- 250 g mąki
- 1 margaryna Kasia
- 100g cukru pudru
- 2 jajka
-puszka brzoskwiń
- 150 ml jogurtu naturalnego typu greckiego

Z mąki, jajek, margaryny i 100 g cukru pudru zagniatamy kruche ciasto. Ma być elastyczne i ładnie odchodzić od ręki. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy rozwałkowujemy i wykrawamy koła wielkości naszych foremek to małych tart. Z podanego przepisu wyjdzie Wam spokojnie 12 małych tart- lub możecie zrobić jedną dużą. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do 180C ( ja mam termoobieg więc pewnie bez niego będzie 200) i pieczemy aż zbrązowieją jakieś 10-15 minut. Jak robicie jedną dużą tartę - wtedy czas pieczenia jest ciut dłuższy.  Po upieczeniu studzimy. Na każdą tartalerkę nakładamy łyżkę jogurtu naturalnego i kawałeczki brzoskwiń.


Przepis dodaję do akcji : oraz :

sobota, 20 kwietnia 2013

Śniadanie z Belvitą :)

Śniadanie wcale nie musi być nudne- wystarczy kilka chwil i już możecie wyczarować coś cudownego z produktów , które macie pod ręką:)

Śniadanie z Belvitą :

-  1 małe opakowanie ciastek Belvita
- troszkę masła - tyle tylko , żeby związać ciastka
- jogurt naturalny
- winogrona
- kromka tostowego chleba wieloziarnistego
- 1 parówka
- 1 plasterek żółtego sera
- 1 mały orzech włoski
- czerwona papryka


Z całego opakowania ciasteczek Belvita wyjmujemy jedno ciastko a resztę rozbijamy na drobno i mieszamy z miękkim masłem - wkładamy do foremki na babeczkę i szybko wkładamy do zamrażarki. chleb podpiekamy w tosterze. Nakładamy na niego plasterek sera , z papryki wycinamy usta i nauszniki , z winogron robimy oczka a z odłożonego ciastka robimy włosy. Parówkę nacinamy wzdłuż , ukośnymi cięciami. Kiedy nasza kanapka będzie przygotowana , wyjmujemy babeczkę z zamrażarki nakładamy do niej jogurtu naturalnego i ozdabiamy orzechem i winogronem . Możecie wykorzystać każde owoce jakie macie pod ręką . Smacznego :)

Przepis dodaję do akcji :

Szybki chlebek dla leniwych

Uwielbiam szybkie przepisy:) Coś co można stworzyć w kilka chwil a potem tylko rozkoszować się smakiem :) Taki jest ten przepis - wykonanie ciasta zajmuje - jakieś 5 minut a potem tylko do piekarnika i gotowe :) W dodatku jest bardzo smaczne. Jedyne co to okazało się, że muszę sobie kupić małą keksówkę bo takowej nie posiadam a powinno być upieczone w małej :) Zapraszam :)

Szybki chlebek dla leniwych

- 150 g mussli śniadaniowych
- 100 g płatek kukurydzianych
- 320 g mąki pełnoziarnistej typ 2000
- 125 ml wody
- 125ml mleka
- 1 spora łyżeczka soli
- 1 opakowanie drożdży suszonych ( 7g)

Mussli mieszamy w misce z płatkami kukurydzianymi, solą, mąką i drożdżami. Wystarczy parę niedbałych kółek łyżką. Teraz wlewamy mleko i wodę i wszystko mieszamy . Powinna wyjść gęsta owsianka. Ciasto wkładamy do wysmarowanej masłem keksówki ( małej ) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 110C na pół godziny a potem zwiększamy temp. do 180C i pieczemy jeszcze około godziny. Ja mam termoobieg więc bez termoobiegu należy dodać około 20C do podanej temp. Odstawiamy do wystudzenia :) Można po wyjęciu z piekarnika chlebek polać jeszcze oliwą :)

piątek, 19 kwietnia 2013

Shake truskawkowy

Pyszny, zdrowy i cudowny w smaku - żadnej chemii ani konserwantów :) Każdemu kto spróbuje od razu przypada do gustu - spróbujcie sami ;)

Shake truskawkowy ( 2 osoby)

- 200g truskawek
- 4 gałki lodów śmietankowych
- 50 ml śmietany kremówki

Wszystko razem miksujemy i pijemy :)

Kopytka twarogowe z kaszą manną

Na piątkowy obiadek proponuję pyszne kluseczki twarogowe z kaszą manną - przepis dostałam od niezawodnej Joasi55 z Przyślij Przepis - podobne w smaku do zwykłych twarogowych ale dużo lepsze :)

Kopytka twarogowe z kaszą manną :)

- 0,5 kg sera białego
- 3 jajka
- 3 łyżki kaszy manny
- Szczypta soli
- Mąka, tyle, aby ciasto było plastyczne, dałam ok. 8 łyżek, ale to zależy od mąki i wilgotności sera
- ew. łyżeczka ekstraktu z wanilii


Ser zmiksować z żółtkami podręcznym blenderem, dodać sól, kaszę, ekstrakt-  wymieszać i odstawić na chwilę, aby kasza spęczniała. Następnie dodać 4 łyżki mąki i ubite białka. Wymieszać i sprawdzając konsystencję ciasta dosypujemy jeszcze trochę mąki, ma być plastyczne. Uformować wałek i kroić ukośne kluski. Włożyć do wrzącej wody z dodatkiem soli i oleju lub masła. Jak wypłyną gotujemy 2-3 minuty.
Podajemy z czym chcemy - u mnie mus truskawkowy :)

Ciasteczka warzywno-owocowe

Kochani dziś do porannej kawki coś smacznego i zdrowego zarazem - ciasteczka warzywno-owocowe :)
Zapraszam :)

Ciasteczka warzywno - owocowe:

- 100 g ugotowanych i przeciśniętych przez praskę ziemniaków ( mogą być z poprzedniego dnia)
- 1 duża marchew
- 2 banany
- 50 ml. śmietany kremówki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szklanka mąki
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 2 łyżki oliwy

Marchew trzemy na tarce o dużych oczkach i dodajemy do ziemniaków. Banany rozdrabniamy i dodajemy do warzyw- dodajemy proszek zmieszany z mąką i przyprawę do piernika. Mieszamy wszystko i dolewamy kremówkę . Gałkownicą do lodów nakładamy kule na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wierzch ciasteczek skrapiamy oliwą. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170C ( 190 dla tych co nie mają termoobiegu) i pieczemy około 30 min.


czwartek, 18 kwietnia 2013

Krokodyl nakarmiony papryką i kiełbasą

Coś szybkiego i smacznego na obiad - moje propozycja Krokodyl nakarmiony papryką i kiełbasą - łatwy, prosty , tani , smaczny - cóż więcej chcieć? Zapraszam :)


Krokodyl nakarmiony papryką i kiełbasą:

- 1 opakowanie ciasta francuskiego
- 2 kolorowe papryki
- ulubiona kiełbasa
- kawałek pełnoziarnistej bagietki
- jajko do posmarowania

Ciasto francuskie rozkładamy i odcinamy mały paseczek na dodatki i odkładamy. Prostokątne ciasto układamy węższym końcem do siebie i dłuższymi końcami po bokach. W środku ciasta robimy radełkiem lub zwykłym nożem ukośne nacięcia -jakbyśmy choinkę chcieli wyciąć z tym, że na środku musi pozostać nietknięte
na środek układamy kiełbasę a na nią paprykę
teraz zawijamy pojedyncze kawałki na skos układając coś w rodzaju warkoczyka
następnie tylną część zawijamy i tworzymy ogon
Teraz tworzymy przód - formując paszczę Krokodyla
Do pozostawionego wcześniej kawałka dokładamy wycięte z papryki koła i tworzymy oczy , które nakładamy i doczepiamy do paszczy
Z bagietki wycinamy dwie łapki i doczepiamy do krokodyla  a jeśli zostaną nam kawałeczki ciasta robimy zgrubienia na skórze krokodyla - całość smarujemy roztrzepanym jajkiem.\
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180C ( przy termoobiegu - bez termoobiegu 200) i pieczemy około 20 minut :)






Przepis dodaję do akcji :

Sernik mojej mamy

Witajcie :) Dziś przepis na pyszny sernik - tak do porannej kawki:) To specjalność mojej mamy - zapraszam:)


Sernik mojej Mamy:

- 1 i 1/2 kg twarogu
- 1 kostka masła
- 8 jajek
- 2 szklanki cukru
- budyń waniliowy
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub 1 łyżka pasty waniliowej lub cukier wanilinowy

Twaróg mielimy - ja zawsze mielę raz , a tego trzykrotnie mielonego nie kupuję bo sernik wychodzi inny w smaku. Żółtka ubijamy z cukrem i ciepłym masłem na delikatną masę. Następnie dodajemy stopniowo twaróg i mieszamy. Kiedy cały twaróg będzie wymieszany, dodajemy budyń i ekstrakt waniliowy a na koniec delikatnie ubitą pianę z białek .Szykujemy dużą prostokątną blachę . Wyściełamy ją papierem do pieczenia i wylewamy masę serową . Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180C na mniej więcej godzinkę. Po wyłączeniu piekarnika zostawiamy jeszcze na co najmniej 20 minut przy zamkniętych drzwiczkach. Pamiętajcie też żeby starać się nie otwierać drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia - bo ciasto opadnie :)

środa, 17 kwietnia 2013

Pleśniak Ilony

Taki pleśniak piekła dawno temu moja ciocia - która obecnie liczy sobie około 78 wiosen. Ciasto jest pyszne a smaki wspaniale się uzupełniają. Wiem, że przepisów na pleśniaki jest mnóstwo ale smaku tego nie da się porównać z innymi.

Pleśniak Ilony

- 3 szklanki mąki
- 4 jajka
- 2-3 łyżki cukru pudru + 3/4 szklanki do piany z białek
- 1 margaryna
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 - 2 łyżki śmietany kwaśnej
- 1 słoik kwaśnych konfitur lub powideł
- 200g orzechów drobno posiekanych ( jakie macie )
- 2 łyżki kakao

Margarynę rozpuszczamy i studzimy. Z mąki , 2-3 łyżkami cukru pudru, śmietany , rozpuszczonej margaryny i proszku do pieczenia zagniatamy gładkie ciasto. Dzielimy na trzy części - do jednej dodajemy kakao i znów wyrabiamy gładkie ciasto. Każdą  część owijamy w folię spożywczą i wkładamy na minimum godzinę do zamrażarki. Po tym czasie na tarce o dużych oczkach ścieramy najpierw jedną część jasnego ciasta, rozkładamy równomiernie na blasze - średniej wielkości - tak aby przykryło dno blachy na to rozsmarowujemy dżem . Na rozsmarowany dżem czy powidła rozsypujemy posiekane orzechy . Część z kakao również ścieramy na tarce o dużych oczkach i przykrywamy nią orzechy. Następnie ubijamy na bardzo sztywno pianę z białek i dodajemy do niej 3/4 szklanki cukru pudru - rozprowadzamy ją delikatnie po ciemnym cieście . Wierzch posypujemy ostatnią , startą częścią ciasta. Wszystko wkładamy do piekarnika  nagrzanego do 130C ( przy termoob. bez termoobiegu 150) na około godzinę.


wtorek, 16 kwietnia 2013

Piernik z masą serową

Bardzo lubię kombinować z ciastami. Kiedyś na blogu Deserowo znalazłam bardzo fajny przepis na taki piernik i chciałabym się z Wami nim podzielić. Przepis jest na dużą blachę :)

Piernik z masą serową

Ciasto:
- 4 jajka
- 1,5 szklanki cukru
- 2,5 szklanki mąki
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 opakowanie przyprawy do piernika
-  3 łyżki kakao
- 1 szklanka mleka
- pół szklanki oleju
- słoik dżemu wiśniowego (lub powideł śliwkowych) lub każdy inny kwaśny dżem


Masa serowa:
- 500 g półtłustego sera (trzykrotnie zmielony)
- 125 g masła (rozpuszczonego
- pół szklanki cukru pudru
- 4 jajka
- budyń waniliowy

Najpierw przygotowujemy ciasto piernikowe. Jajka ucieramy  z cukrem na gładką masę, a następnie kolejno dodajemy wszystkie podane  składniki ciasta i miksujemy na gładkie ciasto.
Przygotowujemy masę serową: oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę, a żółtka ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy twaróg, budyń i przestudzone masło i krótko i delikatnie mieszamy do połączenia składników. Pianę z białek przekładamy do masy serowej i znów delikatnie mieszamy. Na wyłożonej papierem do pieczenia blasze najpierw wylewamy ciasto piernikowe, a następnie równomiernie wykładamy masę serową. Ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180ºC ( przy term.)  Pieczemy ok. 50-60 minut. 


poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Sałatka ziemniaczano-paprykowa w bagietkowym koszyczku

Teraz kolejna propozycja na sałatkę. Tym razem ziemniaki w połączeniu z paprykami, i kiełbaską w koszyczku z bagietki. Zapraszam pięknie :)

Sałatka ziemniaczano paprykowa w bagietkowym koszyczku

- kolorowe papryki - żółta, zielona i czerwona
- bagietka
- 1 pęto kiełbasy
- 200g ugotowanych ziemniaków
- sól, pieprz, bazylia - do smaku
- ząbek przeciśniętego przez praskę czosnku

Papryki myjemy i kroimy w drobną kosteczkę . Ziemniaki przeciskamy przez praskę , dodajemy do nich czosnek i robimy coś w rodzaju puree. Dodajemy do papryk. Kiełbasę kroimy w kosteczkę  dodajemy do reszty.Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i bazylią. Mieszamy. Całość układamy na talerzu pomagając sobie gałkownicą do lodów. Naokoło układamy delikatnie namoczone w wodzie paski bagietek- na wzór koszyczka- na wierzchu robimy małą falbankę. Z jednego większego paska robimy pałąk i przypinamy za pomocą wykałaczek do brzegów koszyczka. Całość możemy udekorować wstążeczkami wyciętymi z papryki.

Zielona sałatka z tuńczykiem

Przepis na sałatkę wymyśliłam sama w czasie napadu głodu ;) jest pyszna, zdrowa i niskokaloryczna :0 Spróbujcie bo pyszna jest :)

Zielona sałatka z tuńczykiem

-  mix sałata
- 200 g zielonej fasolki szparagowej
- 200-300 g brokuła
- tuńczyk w sosie własnym
Sos:
- 2 łyżki jogurtu
- pół łyżeczki majonezu
- 1 łyżka cytryny
- 1 łyżeczka suszonego koperku.

Brokuła i fasolkę gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem łyżki soli i łyżki cukru. Kiedy będą ugotowane dodajemy do mixu sałat i mieszamy. Kładziemy sałatkę na talerz na wierzch układamy tuńczyka i podajemy z sosem ( wszystkie składniki należy ze sobą zmieszać )


"Arbuz" z bagietką

Kochani witam Was w ten piękny poniedziałkowy dzień :) Żeby sobie trochę lata przypomnieć bo u mnie trochę zimnawo proponuję śniadanko lub kolację - paprykowy arbuz z kiełbaską i bagietką :) Zapraszam :)

"Arbuz" z bagietką

- 3 papryki - czerwona, zielona i żółta
- 2 plasterki kiełbasy
- bagietka


Bagietkę kroimy w kawałeczki i podsmażamy z czosnkiem na patelni a obok plasterki kiełbasy- ma być mocno podsmażona. Papryki kroimy w drobne kawałeczki i układamy w kształt arbuza. Z kiełbasy ostrym nożem wycinamy pestki - podajemy z podsmażoną bagietką czosnkową :)

Przepis dodaję do akcji :

niedziela, 14 kwietnia 2013

Pysznie nadziane roladki schabowe panierowane w paluszkach

Dzień dobry :) Witam Was serdecznie w niedzielę i zapraszam na pyszny obiadek. Roladki schabowe z dodatkiem sera i fasolki szparagowej panierowane w słonych paluszkach i maślance. Super smakują - są o wiele lepsze niż z bułką tartą :)


Pysznie nadziane roladki schabowe panierowane w paluszkach

- 4 kotlety schabowe
- 4 plastry żółtego sera
- 10 g fasolki szparagowej- ugotowanej
- maślanka naturalna
- 50g słonych paluszków
- sól, pieprz
- olej do smażenia

Kotlety myjemy, osuszamy i cienko rozbijamy. Oprószamy je solą i pieprzem z każdej strony . Na każdy kawałek nakładamy plasterek sera i troszkę ugotowanej wcześniej fasolki. Zawijamy każdy kotlet w roladkę - można sobie pomóc wykałaczkami, maczamy w maślance a potem w rozbitych tłuczkiem do ziemniaków paluszkach. Smażymy na gorącym oleju z każdej strony na złoty kolor:)

sobota, 13 kwietnia 2013

Waniliowo-truskawkowa drożdżówka z budyniem

Od kilku tygodni chodziła za mną drożdżówka z budyniem. Pamiętam ją z dzieciństwa. Zawsze się jakoś nie składało ale dziś postanowiłam ją zrobić. Nie byłabym jednak sobą, gdybym czegoś nie wymyśliła ;) Wyszło cudowne, wilgotne ciasto o niepowtarzalnym smaku. Spróbujcie sami , bo warto :)


Waniliowo-truskawkowa drożdżówka z budyniem

- kostka drożdży
- 1,2 kg mąki + do podsypania
- 2 szklanki ciepłego mleka +400 ml do budyniu
- 1 budyń czekoladowy
- 2 jajka
 - 100 g stopionego i przestudzonego masła
- 12 łyżek cukru zwykłego
- 50g cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub 1 laska wanilii
- 100g truskawek ( mogą być mrożone)

Zaczynamy od zaczynu. Kostkę drożdży rozkruszamy do miski , zasypujemy ją 6 łyżkami cukru i 2 łyżkami mąki . Wlewamy do drożdży ciepłe mleko i mieszamy. Odstawimy na ok.15 do wyrośnięcia. Po tym czasie bierzemy drugą miskę i przelewamy do niej pół zaczynu. Do jednego zaczyny dodajemy połowę masła, 1 jajko, wanilię ( jeśli używacie laski wanilii to tylko ziarenka)  pozostałe 6 łyżek cukru i połowę mąki i wyrabiamy gładkie ciasto. Mają się pojawiać pęcherzyki powietrza przy naciskaniu- wtedy jest gotowe. Do drugiego zaczyna dodajemy resztę masła, jajko i zmiksowane z cukrem pudrem truskawki. Dodajemy pozostałą mąkę i wyrabiamy gładkie ciasto. Oba ciasta przykrywamy ściereczkami i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około godzinę, W tym czasie gotujemy budyń ale nie w pół litrze tylko w 400ml mleka- ma być gęsty i studzimy go. Dużą prostokątną blachę wyściełamy papierem do pieczenia i rozwałkowujemy truskawkowe ciasto. Układamy na blasze, smarujemy budyniem i kładziemy na nie waniliowe ciasto, które wcześniej należy tak samo rozwałkować. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100-120 C ( zależy czy macie termoobieg czy nie ) na 15 min aż ciasto wyrośnie i zwiększamy temp do 170-185 C. Pieczemy ok. pół godziny po czym wyłączamy piekarnik i zostawiamy jeszcze ok 5-10 min, żeby ciasto nam nie opadło.




Przepis dodaję do akcji :

Makaron z lekkim sosem carbonara

Carbonara to ulubiony sos moje męża. Znalazłam sposób na jego szybkie przygotowanie a przede wszystkim trochę lżejsze- można z tym sosem podawać każdy inny makaron nie tylko ten typu spaghetti. Spróbujcie bo warto :)


Makaron z lekkim sosem carbonara

- 250 makaronu typu świderki
- 2 jajka
- 4 łyżki mleka
- 100g mozarelli
- 5 dkg chudego boczku
- sól, pieprz, bazylia
- 1 łyżka masła


Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu - ma być al dente. Jajka roztrzepujemy z mlekiem, dodajemy cieniutko pokrojoną mozzarellę- doprawiamy solą i pieprzem oraz bazylią. Na patelni rozgrzewamy masło . Podsmażamy na nim drobno pokrojony boczek. Kiedy się już trochę podsmaży dodajemy ugotowany makaron i chwilę smażymy - tak około 2 minut. Teraz wylewamy jajka z dodatkami i smażymy dopóki jajka się nie zetną ale całość sosu pozostanie kremowa.

piątek, 12 kwietnia 2013

Dzień czekolady :)

Jako, że dziś jest międzynarodowy dzień czekolady i u mnie małego co nieco nie mogło zabraknąć. Zapraszam wszystkich na kawkę i kruche ciasteczka z czekoladą i bananem :)

Kruche ciasteczka z czekoladą i bananem

- 1 banan
- 3-4 kostki czekolady ( Waszej ulubionej )
- 250 g mąki
- 1 margaryna
 - 100g cukru pudru
- 2 jajka

 Z mąki, jajek, margaryny i 100 g cukru pudru zagniatamy kruche ciasto. Ma być elastyczne i ładnie odchodzić od ręki. Zawijamy je w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy rozwałkowujemy i foremkami do ciasteczek - (takich samych z tym, że jedna ma być większa a druga mniejsza  u mnie serduszka) wycinamy dwa kształty- na mniejszy układamy kawałeczek banana i kawałeczek czekolady. Zakrywamy drugim większym kawałkiem i dociskamy na brzegach. Widelcem robimy wzorek. Z resztą ciasta robimy analogicznie. Układamy ciasteczka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180C przy termoobiegu - jak ktoś nie ma to w 200C około 10-15 minut- aż zbrązowieją.

Przepis dodaję do akcji :

Makaron z twarogiem i sosem truskawkowym

Dzisiejszy obiadek jest idealny dla małych niejadków. Przynajmniej dla mojego- słodkie, zdrowe i pyszne- sama z przyjemnością zjadłam:)

Makaron z twarogiem i sosem truskawkowym:

- 250g makaronu typu świderki
- 1 kostka twarogu
- 3 łyżki cukru
- 200 g truskawek
- 50 g cukru pudru
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka pasty waniliowej

Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu - ma być al dente. Twaróg  rozdrabniamy widelcem i łączymy z 3 łyżkami cukry i 3 łyżkami jogurtu oraz wanilią. Truskawki miksujemy z cukrem pudrem. Nakładamy na talerz- makaron , twaróg i polewamy musem truskawkowym.

Bułeczki " Muuu"

Dziś na śniadanko proponuję kolejne bułeczki. Nazwę wymyślił mój synek:) Tak się nam spodobało , że postanowiłam nazwać tak bułeczki:)


Bułeczki "Muuu"

- pół kostki drożdży
- 2 łyżki cukru
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka
- 3 łyżki stopionego masła
- pół kilo mąki + do podsypania
- 2 łyżki oliwy do posmarowania

Drożdże rozkruszamy, zasypujemy cukrem i i 1 łyżką mąki, zalewamy ciepłym mlekiem. Mieszamy i odstawiamy na ok, 15 min w ciepłe miejsce do wyrośnięcia . Kiedy zaczyn nam urośnie dodajemy jajko, masło, łyżkę soli  i resztę mąki i wyrabiamy na gładkie ciasto. Wyrabiać należy do tej pory, aż pojawią się pęchęrze powietrza w cieście. Odkładamy na około godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, przykrywając ciasto ściereczką.Kiedy ciasto wyrośnie rozwałkowujemy je na cienki placek i szklanką wykrajamy kształt koła. Na górze robimy nożem nacięcie i oba rogi zawijamy:
Następnie z kawałeczka ciasta robimy mordkę i oczka. W mordce nożem robimy delikatne nacięcia.

Bułeczki wykładamy na formę wyłożoną blachą do pieczenia i smarujemy oliwą. Pieczemy około 30 min w temp 180C ( przy termoobiegu - bez temp 200C).